Simplification/Approximation Quiz 1

Jul 17 • Bank, IBPS PO, Maths Notes, question bank • 151 Views • No Comments on Simplification/Approximation Quiz 1

Simplification/Approximation Quiz 1

 

  1. 169/45 × 125/208 ÷ 5/16 + 7/9 = ?

(1) 8            (2) 12            (3) 32            (4) 64          (5) None of these

 

  1. 38of 168 × 15 ÷ 5 + ? = 549 ÷ 9 + 235

(1) 11449     (2) 11664     (3) 12100      (4) 14400     (5) None of these

 

  1. 1456 ÷ 16 × 14 + 22 = (?)2

(1) 24           (2) 36           (3) 48            (4) 52           (5) None of these

 

  1. (0.64)4÷ (0.512)3× (0.8)4= (0.8)? + 3

(1) 0              (2) 1            (3) 2               (4) 3            (5) None of these

 

  1.  62 22 2 – 63 + 28 = ?      

(1) 14.42       (2) 18.2       (3) 15.7         (4) 12.33      (5) none of these

 

Direction (46-50) : What will come in place of the question mark (?) in the following number series ?

 

  1. 3,   732, 1244,    1587,      1803,     1928,   ?

(1) 2144      (2) 1992      (3) 1955      (4) 2053      (5) None of these

 

  1. 16,     24,   ? ,   210,    945,    5197.5,    33783.75

(1) 40         (2) 36           (3) 58          (4) 60          (5) None of these

 

  1. 45030,   9000,   1795,   355,   68,   ? ,  1.32

(1) 11.6       (2) 12.2        (3) 10.4       (4) 9.8         (5) None of these

 

  1. 5,   12,   36,   123,   ? ,  2555,    15342

(1) 508        (2) 381        (3) 504         (4) 635        (5) None of these

 

  1. 8,    11,    17,   ? ,   65,    165.5,    498.5

(1) 27.5       (2) 32         (3) 28            (4) 30.5       (5) None of these

 

Answers and Solutions

 

  1. (1) 16945 × 125208 ÷ 516 + 79

   = 659 + 79 = 729  = 8

 

  1. (1) 38 of 168 × 15 ÷ 5 + ? = 549 ÷ 9 + 235  

   38 × 168 × 3 + ? = 61 + 235  

   189 + ? = 296  

   ? = 296 – 189 = 107

   ? = 107 × 107 = 11449

 

  1. (2) 1456 ÷ 16 × 14 + 22 =   (?)2  

   91 × 14 + 22 =    (?)2  

   1296 =    (?)2  

   (?)     = 36

 

  1. (1) (0.64)4 ÷ (0.512)3 × (0.8)4 = (0.8)? + 3  

   (0.8)8 ÷  (0.8)9 ×  (0.8)4 =  (0.8)? + 3  

   ? + 3 = 8 – 9 + 4  

   ? + 3 = 3  

   ? = 0

 

  1. (1)  62 22 2 – (6)3 + 28

   = 36 11 – 216 + 28 = 208 = 14.42

 

  1. (2) The pattern of the number series is :

   732 – 3 = 729 = 93

   1244 – 732 = 512 = 83

   1587 – 1244 = 343 = 73

   1803 – 1587 = 216 = 63

   1928 – 1803 = 125 = 53

   ? = 1928 + 43 = 1928 + 64 = 1992

 

  1. (4) The pattern of the number series is :

   16 × 1.5 = 24

   24 × 2.5 = 60

   60 × 3.5 = 210

   210 × 4.5 = 945

 

  1. (1) The pattern of the number series is :

   (45030 5) – 6 = 9000

   (9000 5) – 5 = 1795

   (1795 5) – 4 = 355

   (355 5) – 3 = 68

   (68 5) – 2 = 13.6 – 2 = 11.6

 

  1. (1) The pattern of the number series is :

   5 × 1 + 1 × 7 = 12

   12 × 2 + 2 × 6 = 36

   36 × 3 + 3 × 5 = 123

   123 × 4 + 4 × 4 = 492 + 16 = 508

   508 × 5 + 5 × 3 = 2540 + 15 = 2555

 

  1. (4) The pattern of the number series is :

   8 × 0.5 + 7 = 4 + 7=11

   11 × 1 + 6 = 17

   17 × 1.5 + 5 = 25.5 + 5 = 30.5

   30.5 × 2 + 4 = 61 + 4 = 65

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »